• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Співробітництво
Опубліковано 12 грудня 2019 року о 16:45

Двостороннє співробітництво між Україною та Іспанією

 Визнання України: 31 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 30 січня 1992 року.

Політичні відносини:

Відносини між Україною та Королівством Іспанія характеризуються різноплановістю та багатогранністю. Іспанія є важливим партнером України і сприяє наближенню нашої держави до ЄС.

Сторонами підтримується активний політичний діалог. Серед останніх контактів вищих посадових осіб слід відзначити офіційний візит Президента України П.О.Порошенка до Іспанії (2-4 червня 2018 року), в ході якого Глава Української держави провів зустрічі з Королем Іспанії Феліпе VI, Главою Уряду П.Санчесом і Головою Конгресу депутатів А.Пастор. Підтримується високий рівень співробітництва по лінії міністерств закордонних справ. Так, 29-30 жовтня 2017 року відбувся робочий візит Міністра закордонних справ та співробітництва Іспанії А.Дастіса в Україну, 19 жовтня 2018 року в м. Мадрид проведено двосторонні консультації на рівні політичних директорів МЗС Іспанії та України, 14 жовтня 2019 року на полях засідання Ради ЄС із закордонних справ у Люксембурзі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Вадима Пристайка з в.о. Міністра закордонних справ, ЄС і співробітництва Іспанії Жозепом Боррелєм.

10 вересня 2020 року Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба здійснив офіційний візит до Королівства Іспанія. Відбулися переговори з Міністром закордонних справ, Європейського Союзу та співробітництва Іспанії Аранчею Гонсалес Лайєю, а також зустрічі з Головою Сенату Генеральних Кортесів Іспанії Марією Пілар Льйоп Куенкою та Генеральним секретарем Всесвітньої туристичної організації Зурабом Пололікашвілі. Керівник зовнішньополітичного відомства України мав аудієнцію у Короля Іспанії Феліпе VI.

Торговельно-економічні відносини:

Іспанія є одним з провідних торговельно-економічних партнерів України. Країна посідає 6 місце серед країн ЄС та 12 місце у світі основних експортних напрямків для українських товарів. Є найбільшим в Європі та третім у світі (після Китаю та Єгипту) імпортером українських зернових. За обсягом позитивного для України сальдо торгівля з Іспанією займає друге (після Нідерландів) місце серед країн Європи та сьоме у світі.

Розвитку торгівлі, у першу чергу, сприяє повномасштабна імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі.

Згідно з останніми даними Державної служби статистики України, опублікованими за 11 місяців 2020 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами скоротився на 15,6% та становить 1 746,3 млн дол. США, де експорт склав 1 090,8 млн дол. США та скоротився на 16%, а імпорт скоротився на 15,1% та склав 655,5 млн дол. США, позитивне сальдо для України – 435,3 млн дол. США.

Частка Іспанії в українському експорті до ЄС становить 6,8%, в імпорті – 3,2%, з країнами світу – 2,5% та 1,4% відповідно.

Найбільшу питому вагу у структурі українського товарного експорту до Іспанії мають зернові культури (41,9% від загального обсягу експорту). Україна також експортує до Іспанії: жири та олію тваринного або рослинного походження – 28,2% від загального обсягу експорту (зросли на 11,43% та становили 308,млн. дол. США); чорні метали – 7,3% (зменшилися на 19,6% та становили 79,9 млн. дол. США); сіль, сірку, землю та каміння – 4,4% (зменшились на 15,9% та становили 48,2 млн. дол. США); залишки і відходи харчової промисловості – 3,9% (зменшились на 19,8% та становили 43 млн. дол. США); руди, шлаки і зола – 2,1% (зменшилися на 29,2% та становили 23,4 млн. дол. США).

У загальній структурі імпорту з Іспанії домінували поставки: фармацевтичної продукції – 10,8% (зросли на 24,8% та становили 70,7 млн. дол. США), різноманітної хімічної продукції – 10,6% (зменшились на 24,4 % та становили 69,2 млн. дол. США); реакторів ядерних, котлів, машин – 7,4% (зменшились на 9,7% та становили 43,5 млн. дол. США); засобів наземного транспорту крім залізничного – 6,7% (зменшились на 8,6% та склали 43,9 млн. дол. США); їстівних плодів та горiхів (зросли на 1,8% та склали 33,8 млн. дол. США).

За 9 місяців 2020 р. обсяг двосторонньої торгівлі послугами склав 60,7 млн дол. США та скоротився на 42,7%, де експорт склав 34,9 млн дол. США та скоротився на 48,9%, а імпорт – 25,8 млн дол. США та зменшився на 42,8%. Сальдо позитивне – 9,1 млн. дол. США.

Основними статтями українського експорту послуг до Іспанії є: транспортні послуги; послуги в сфері телекомунікацій, комп’ютерні та інформаційні послуги; ділові послуги; послуги, пов’язані з подорожами; роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності.

У зальному обсязі імпорту послуг з Іспанії до України найбільшу питому вагу мають: послуги, пов’язані с подорожами; транспортні послуги; роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності; послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю; ділові послуги; послуги в сфері телекомунікацій, комп’ютерні та інформаційні послуги

Згідно з даними Держстату України, станом на 30.09.2020 р. обсяг прямих інвестицій з Іспанії в економіку України складає 63,4 млн дол. США (0,1% від загального обсягу іноземних інвестицій в Україну). З них: 34,1 млн дол. США - інструменти участі в капіталі, 29,2 млн дол. США - боргові інструменти.

Інвестиції спрямовувались у такі сфери, як промисловість (18,4 млн дол. США), інформація та комунікація (6,8 млн дол. США), оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів (4,8 млн дол. США), будівництво (1,0 млн долю США), операції з нерухомим майном (0,3 млн дол. США); сільське, лісове та рибне господарство (0,3 млн дол. США).

Відповідно до Угоди про економічне та промислове співробітництво між Україною та Іспанією від 7 жовтня 1996 р. (набрала чинності 12 квітня 2000 р.) сторонами була створена Українсько-іспанська змішана міжурядова комісія з економічного і промислового співробітництва. Відбулися три засідання Комісії: у липні 2008 р. в Мадриді, у квітні 2011 р. в Києві та у грудні 2018 р. в Мадриді.

Культурно-гуманітарна співпраця:

Україна та Іспанія успішно співпрацюють у галузі культури. Гастролі українських музичних та театральних колективів, а також виступи творчих осередків української громади в Іспанії сприяють розвитку культурно-гуманітарних контактів, глибшому ознайомленню з українською культурою, мистецтвом та історією в Іспанії.

Увагу іспанської публіки привертають численні виставки, присвячені українському мистецтву, зокрема, проведена у листопаді 2020 - січні 2021 рр. виставка живопису народного художника України Івана Марчука, виставки заслуженого художника України Олега Шупляка, гравюр Тараса Шевченка, Петриківського розпису, національного вбрання та музичних інструментів. Навчальні майстер-класи з українського ужитково-декоративного мистецтва традиційно приваблюють публіку в Мадриді та інших регіонах Іспанії.

Кінострічка Сергія Лозниці «Донбас» отримала «Гран-Прі» на міжнародному кінофестивалі у Севільї.

Іспанська літературна спільнота вітала у Мадриді, Барселоні та Валенсії презентації роману «Інтернат» сучасного українського прозаїка та поета Сергія Жадана, який здійснив творче турне Іспанією. Публікація збірок поезії Тараса Шевченка та Лесі Українки іспанською мовою, виданих іспанським письменником Хосе Андресом Альваро Окарісом стали помітними подіями у літературному житті Іспанії.

Визнанням Іспанією значного внеску України у розвиток світової культури стало присвоєння імені Лесі Українки площі в Мадриді, на якій розташоване Посольство України.

Договірно-правова база:

Договірно-правова база між Україною та Іспанією складається з 39 міжнародних договорів Основним документом є Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Іспанією, укладений 17 серпня 1997 року.

Договірно-правову базу українсько-іспанських відносин суттєво розширено під час офіційного візиту Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Іспанії, який відбувся 10 вересня 2020 року, шляхом підписання таких документів: Конвенції між Україною та Королівством Іспанія про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням і уникненням і Протокол до неї; Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ, Європейського Союзу та співробітництва Королівства Іспанія у сфері кібербезпеки; Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністерством сільського та рибного господарства і продовольства Королівства Іспанія в галузі сільського господарства та харчової промисловості; Угоди між Україною та Королівством Іспанія про співробітництво та взаємну допомогу у митних справах.

Українська громада: згідно з останніми даними, оприлюдненими Національним інститутом статистики Іспанії, станом на 01 січня 2020 року за місцем проживання в Іспанії було зареєстровано 115023 громадянина України. Основними осередками українства в країні є Мадрид, Барселона, Валенсія, Малага та Мурсія.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux