Україна припинила проводити консульську легалізацію документів, які призначені для використання на території Іспанії, відповідно до положень Гаазької Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів для держав-учасниць Конвенції.
Натомість, українські офіційні документи мають бути засвідчені штампом апостиль для подальшого використання в Іспанії.
Штамп «Апостиль» на українських документах ставиться виключно в Україні відповідними компетентними органами:
Штамп Апостиль на українських документах ставиться виключно в Україні відповідними компетентними органами:
Міністерство внутрішніх справ – на документах, що видаються Міністерством внутрішніх справ та його територіальними органами з надання сервісних послуг, крім документів, що стосуються сфери освіти та науки;
Державна міграційна служба – на документах, що видаються Державною міграційною службою, її територіальними органами та територіальними підрозділами, що стосуються сфери міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;
Державна податкова служба України – на документах, що видаються Державною податковою службою та її територіальними органами.
Міністерство освіти і науки – на офіційних документах, виданих Міністерством освіти і науки, центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки, їх територіальними органами, закладами освіти, підприємствами, установами і організаціями, які надають послуги у сфері освіти і науки або провадять іншу діяльність, пов’язану з наданням таких послуг;
Міністерство юстиції – на документах, що видаються органами юстиції, судами, державними архівними установами, органами виконання покарань та пробації; а також на документах, що оформляються нотаріусами України;
Міністерство закордонних справ – на всіх інших видах документів.
Відповідно до положень Гаазької Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів для держав-учасниць Конвенції, іспанські документи, які будуть використовуватись в Україні, мають бути засвідчені штампом «Апостиль».
На документи, видані в Іспанії, «Апостиль» проставляється відповідними уповноваженими органами Іспанії.
Такими органами в Іспанії є: Міністерство юстиції та його територіальні підрозділи, урядові секретаріат вищих судів юстиції, нотаріальні колегії та ін. Більш докладну інформацію щодо проставлення штампу «Апостиль» на документи, видані в Іспанії, можна знайти на вебпорталі Міністерства юстиції Іспанії за посиланням:
Повноваження на проставлення апостилю не належать до компетенції дипломатичних/консульських установ України.
6 квітня 2023 року для України набрала чинності Європейська конвенція про скасування легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами, вчинена у м. Лондон 07.06.1968 року.
Документи, видані дипломатичними агентами або консульськими посадовими особами країн-учасниць Конвенції, приймаються органами влади держав-учасниць Конвенції(Королівство Іспанія – з 1982 року, Україна – з 2023 року) без додаткового засвідчення. (Апостиль чи легалізація не вимагається).
В статті 2 Європейської конвенції про скасування легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами, зазначено:
Ця Конвенція застосовується до документів, які складені дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами Договірної Сторони, що діють у межах своїх офіційних повноважень та на виконання своїх функцій на території будь-якої держави, і які були пред’явлені;
або на території іншої Договірної Сторони;
або дипломатичним агентам чи консульським посадовим особам іншої Договірної Сторони, які виконують свої функції на території держави, що не є Стороною цієї Конвенції.
Ця Конвенція також застосовується до посвідчувальних написів, зокрема до тих, що фіксують існування документа або факту на певну дату, та до засвідчення справжності підписів, що здійснюються дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами стосовно документів, які не зазначені у пункті 1.
Крім того, статтею 4 передбачено, що кожна Договірна Сторона вживає заходів, необхідних для того, щоб її органи не здійснювали легалізацію у тих випадках, коли ця Конвенція передбачає звільнення від неї.