• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Економіка Іспанії
Опубліковано 25 лютого 2021 року о 16:25

Іспанія є найбільшим у світі виробником оливкової олії та великим виробником вина, апельсинів і полуниці.

Промисловий ландшафт Іспанії розвивається відносно помітно, і країна увійшла у 2023 році до двадцятки кращих за промисловим розвитком, за версією Міжнародного економічного форуму в Давосі.

За класифікацією Міжнародного економічного форуму, що аналізує конкретні позиції країн за 14 секторами виробництва, Іспанія перебуває у першій п'ятірці майже у всіх секторах середнього технологічного рівня, особливо виділяючись як виробник автомобільних запчастин і аксесуарів (10 місце у світі), промислових верстатів та устаткування (15 місце), аудіовізуальних засобів (17 місце), продукції органічної та неорганічної хімії (15 місце), виробів металообробки (13 місце) і взуття (3 місце).

Сектор послуг є найбільшою складовою економіки країни, що забезпечує 74,6% ВВП і в якому зайнято 76% робочої сили. Туризм, ключовий компонент цього сектора, забезпечив доход в 159,1 млрд євро у 2022 році, або 12,6% внеску у ВВП країни. Банківський сектор також є значною частиною сектора послуг в Іспанії.

Промисловий сектор складає 22,6% ВВП, у ньому зайнята п'ята частина активного населення. Виробництво включає автомобільну, текстильну та харчову промисловість, що є найважливішою частиною сектора, на який припадає близько 12% ВВП.

У 2022 році промислове виробництво в Іспанії зросло на 2,4%. Основними галузями є виготовлення автомобільних комплектуючих, машинобудування, металообробка та взуттєва промисловість. Однак, такі галузі як інформаційні та комунікаційні технології та виробництво точної електроніки залишаються позаду країн, що лідирують у цих секторах.

Сільське господарство Іспанії є важливою складовою іспанської економіки, забезпечуючи значну кількість продовольчих продуктів як для внутрішнього ринку, так і для експорту. На нього припадає приблизно 2,9% ВВП Іспанії та зайнято близько 4% робочої сили. У 2022 році дохід сектору склав 27,9 млрд. євро, що на 5,5% менше, ніж у 2021 році.

Основні індустріальні регіони Іспанії:

Каталонія: основний центр автомобілебудування;

Андалусія: важливий регіон для харчової промисловості;

Мадрид: фінансовий сектор країни;

Валенсія, Гранада, Мурсія: сільське господарство;

Країна Басків: машинобудування, нафтопереробка;

Галісія: машинобудування, сільське господарство.

Розширення експорту мало важливе значення для іспанської економіки, особливо в секторі послуг. Іспанії вдалося зберегти позитивне сальдо торговельного балансу, на тлі зростання витрат на імпорт енергоносіїв. Продажі за кордон також забезпечили створення необхідного резерву для компенсацій оплати зростання рахунків населення за електроенергію.

Водночас інвестиції у виробництво (машини, капітальні товари та товари інтелектуальної власності) зазнали скорочення (-5,8%), через нестачу європейських інвестиційних фондів та ринкову невизначеність на тлі російської збройної агресії проти України. Іспанські компанії вважають за краще стримувати інвестиції і таким чином зберігати ліквідні активи на випадок падіння попиту або зростання інфляції.


У галузевому розрізі відзначалося падіння показників у роздрібній торгівлі та готельному бізнесі, що стало наслідком скорочення попиту населення в цілому ( -0,6%). Будівництво також зазнало скорочення на -0,3% через падіння інвестицій у житло та інфраструктуру.

Негативні тенденції в економіці ЄС в цілому, свідчать, що економіка Іспанії може уповільнити темпи росту до 2,1% у 2023 році, з подальшим їх зниженням до 1,9% у 2024 році. Іспанія може зіткнутися з такими викликами, як зростаючі рахунки за електроенергію та нестача води в окремих регіонах країни через посуху, що ускладнить економічний розвиток країни та нівелює тенденції до розширення виробництв і створення нових робочих місць, які спостерігалися останнім часом.

Разом з тим, незважаючи на загальне сповільнення, економіка Іспанії краще тримається, ніж очікувалося, демонструючи хороші результати, порівняно із середніми по ЄС показниками інших країн, що може пояснюватися високим ступенем інтеграції іспанського виробничого сектора у глобальний економічний простір та диверсифікацією джерел енергопостачання.

На цьому тлі позитивну динаміку виявили галузі з високою доданою вартістю, зокрема, інформаційно-комунікаційні технології (+ 4,6%), а також науково-технічна діяльність, зростання яких склало +0,2%.

У 2021 році найвищий показник ВВП на душу населення зареєстровано в провінції Мадрид - 34 821 євро. За нею йдуть Країна Басків (32 925 євро) та Наварра (31 024 євро). Андалусія (18 906), Канари (18 990) та Естремадура (19 072) мають найнижчі показники ВВП на душу населення. Середній показник по країні становив 25 498 євро на душу населення, в той час, як у цілому по Європейському Союзу він складає - 32 430 євро.

Шість регіонів перевищили середній показник по країні і два - середній показник по ЄС. 

За даними на 2021 рік, найвищу динаміку зростання виявили Балеарські острови (17,6 %), Канарські острови (11,5%), Наварра (9,7%), Каталонія (9,5%).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux