Портал в режимі тестування та наповнення
Політичні відносини між Україною та Іспанією
Опубліковано 18 серпня 2012 року о 01:12

Політичні відносини між Україною та Іспанією

Уряд Королівства Іспанія визнав Україну як незалежну державу 31 грудня 1991 року.

Дипломатичні відносини між Україною і Королівством Іспанія були встановлені 30 січня 1992 року шляхом підписання у Празі спільного комюніке. У серпні 1992 р. розпочало функціонування в Києві постійне дипломатичне представництво Королівства Іспанія в Україні.

Подальшому розвитку двосторонніх відносин сприяв візит Міністра закордонних справ Іспанії ФрансіскоФернадесаОрдоньєса в Україну 23 квітня 1992 року. Під час цього візиту сторони підписали меморандум про консультації між Урядами двох країн, який передбачав, зокрема, періодичне обговорення міжнародних питань, теми роззброєння та двосторонніх відносин.

8 лютого 1994 Іспанію відвідав з офіційним візитом Міністр закордонних справ Іспанії А.Зленко, якого супроводжувала група українських підприємців. Українського Міністра прийняв Король Іспанії Х.Карлос, відбулися зустрічі із Главою Уряду Іспанії ФеліпеГонсалесом та іншими міністрами. В ході візиту був парафований текст Договору про дружбу і співробітництво між двома державами.

Під час робочого візиту заступника Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка до Іспанії у лютому 1995 року відбулися зустрічі з Держсекретарем з питань ЄС Карлосом Вестендорпом і Держсекретарем з питань зовнішньої політики Франсіско Вільямом. Головна увага у ході цього візиту була приділена питанням майбутнього головування Іспанії в ЄС.

Наступним кроком у розвитку двосторонніх відносин було заснування у червні 1995 року Посольства України в Мадриді.

У листопаді 1995 р. під час іспанського головування в ЄС відбувся візит до Іспанії Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка для участі в зустрічі «Україна-Трійка ЄС». У ході цього візиту також відбулася зустріч Г.Й.Удовенка з Королем Іспанії Хуаном Карлосом.

Важливою подією двосторонніх відносин став державний візит до Іспанії Президента України Л.Кучми, який відбувся 7 жовтня 1996 року.

Під час цього візиту була підписана низка двосторонніх угод: Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Іспанією, Угода про економічне та промислове співробітництво, Угода про повітряне сполучення, Угода про співробітництво в галузі освіти, науки і культури, Угода про соціальне забезпечення громадян.

Президента України Леоніда Кучму прийняв Король Іспанії Х.Карлос, який підтвердив підтримку Іспанії майбутньої інтеграції України в ЄС, а також схвально оцінив підписання 14 січня 1994 року Президентами трьох держав (України, США та Росії) тристоронньої заяви, відповідно до якої Україна, зокрема, підтвердила своє зобов’язання приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.У ході візиту відбулася зустріч Президента України Л.Кучми з Главою Уряду Іспанії Хосе Марією Аснаром, а також керівників зовнішньополітичних відомств двох країн.

6-7 листопада 2001 року відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ Іспанії Хосепа Піке, який провів зустрічі з Міністром закордонних справ України А.М.Зленком, Президентом Л.Д.Кучмою та Прем’єр-міністром А.К.Кінахом. Глава іспанської дипломатії запевнив українське керівництво, що Іспанія у ході свого головування в ЄС у першому півріччі 2002 року докладе максимальних зусиль задля політичного і економічного зближення України з європейськими структурами. У ході візиту Х.Піке до Києва була також підписана Угода про науково-технічне співробітництво між Україною та Іспанією.

Поступово розвивалося міжпарламентське співробітництво. У березні 2007 року, вперше за історію двосторонніх відносин, в Конгресі депутатів Іспанії була створена Група дружби з Україною. В Україні було в вдячністю сприйняте рішення Конгресу депутатів від 30 травня 2007 р. про вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 рр. з нагоди 75-роковин трагедії.

Обмін візитами міністрів закордонних справ України та Іспанії впродовж 2007 року створив передумови для виведення двосторонніх відносин на якісно новий рівень.

5 липня 2007 року відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ та співробітництва Іспанії М.А.Моратіноса в якості діючого голови ОБСЄ. Під час перебування в Києві М.А.Моратінос зустрівся з Президентом України В.А.Ющенком, Віце-прем’єр-міністром М.Я.Азаровим та Міністром закордонних справ А.П.Яценюком. Крім тематики ОБСЄ, у ході офіційних зустрічей обговорювалося широке коло питань двосторонніх відносин.

16-17 листопада 2007 року відбувся робочий візит до Іспанії Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка. Під час візиту Міністр А.П.Яценюк провів переговори та зустрічі з Міністром закордонних справ і співробітництва Іспанії М.А.Моратіносом, заступником Голови Конгресу депутатів Іспанії, Головою групи дружби з Україною І.ХілемЛасаро, взяв участь у роботі українсько-іспанського бізнес-форуму, а також зустрівся з представниками української громади та керівниками українських організацій, які діють в Іспанії.

У 2008 р. Міністри закордонних справ України та Іспанії В.С.Огризко і М.А.Моратінос зустрічалися в рамках 63-ї сесії ГА ООН (25 вересня), а також під час засідання КУН у Брюсселі (3 грудня).

2-3 листопада 2009 р. Міністр закордонних справ і співробітництва Іспанії М.А.Моратінос здійснив офіційний візит в Україну, в ході якого провів зустрічі та переговори з Президентом України В.А.Ющенком, Головою Верховної Ради В.М.Литвиним, Віце-прем’єр-міністром Г.М.Немирею, Міністром закордонних справ П.О.Порошенком. За результатами переговорів керівників зовнішньополітичних відомств України та Іспанії була підписана спільна заява, у якій зафіксована налаштованість сторін до інтенсифікації політичного діалогу, зміцнення співробітництва за всіма напрямами, а також подальшого розширення договірно-правової бази.

У 2009 р. у Києві відбулися українсько-іспанські політичні консультації за участю заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва та Генерального директора з питань зовнішньої політики МЗС Іспанії А.Лусіні, а також двосторонні консультації з європейських питань на рівні директорів департаментів.

Важливе значення у контексті європейської інтеграції України під час Іспанського головування в ЄС у першому півріччі 2010 року мав візит до Мадриду Міністра закордонних справ України П.О.Порошенка 11 січня, у ході якого відбулися переговори з Главою МЗС Іспанії М.А.Моратіносом та зустріч з Королем Іспанії Хуаном Карлосом. За результатами переговорів М.А.Моратінос висловив готовність іспанської сторони сприяти подальшому зміцненню співпраці між Україною та ЄС під час головування Іспанії в ЄС. Основним підсумком візиту стало підписання Угоди про взаємне визнання і обмін національних посвідчень водіїв.

У 2010 р. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко провів дві зустрічі з Главою МЗС Іспанії М.А.Моратіносом, зокрема у рамках Конференції з розгляду дії ДНЯЗ (3 травня, м.Нью-Йорк) та 65-ї сесії ГА ООН (25 вересня).

1-4 листопада 2010 р. відбувся візит в Україну делегації парламентарів Іспанії, під час якого вона провела зустрічі з Головою Верховної Ради В.Литвином, Головою Групи дружби Україна-Іспанія, народним депутатом Л.Кожарою, представниками різних парламентських політичних партій України та заступником Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіним.

9-10 березня 2011 р. відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка в Іспанію, в ході якого він провів переговори з Міністром закордонних справ та співробітництва Т.Хіменес, зустрівся з членами Парламентської робочої групи по зв’язках з Україною в Генеральних кортесах Іспанії, виступиву Дипломатичній академії та Університеті м.Гранада. Під час зустрічі міністрів було підтверджено взаємну зацікавленість в подальшій активізації політичного діалогу та поглибленні співробітництва між Україною та Іспанією у різних сферах.

14 квітня 2011 р. в рамках Боаоського азійського форуму (Китай) відбулася двостороння зустріч Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова і Глави Уряду Іспанії Х.Л.Р.Сапатеро.

Серед важливих подій двосторонніх відносин у 2011 р. також слід відзначити візити до Києва Державного секретаря з питань енергетики Ф.Е.Пампалоні для участі у заходах з нагоди 25-их роковин Чорнобильської катастрофи 19 квітня, Державного секретаря з питань ЄС МЗС Іспанії Д.Л.Гаррідо 25 травня для проведення двосторонніх консультацій, а також політичні консультації на рівні директорів департаментів МЗС у Мадриді 20-21 жовтня.

Основною подією українсько-іспанських відносин у 2012 році стало проведення 14-15 березня робочого візиту до Мадриду Заступника Міністра закордонних справ України – керівника апарату П.А.Клімкіна, в ході якого відбулись консультації з Державним секретарем із закордонних справ МЗС Іспанії Г. де Беніто та зустрічі з Головою Комісії у закордонних справах Конгресу депутатів Іспанії Ж.А.Дураном і Лєйдою, а також з депутатами-членами Парламентської робочої групи Іспанія - Україна.

5-6 червня 2013 року Міністр закордонних справ України, Діючий голова ОБСЄ Л.О.Кожара здійснив робочий візит до Королівства Іспанія. У ході візиту керівник зовнішньополітичного відомства України провів переговори зі своїм іспанським колегою Х.М.Гарсією-Маргальйо, зустрівся з Головою Конгресу депутатів Іспанії Х.Посадою та Головою Сенату Іспанії П.Гарсією-Ескудеро. Л.О.Кожарою також було проведено зустрічі з представниками іспанських ділових кіл та керівниками українських громадських організацій Іспанії.  Під час проведених заходів було обговорено широке коло питань двостороннього та міжнародного порядку денного, а також співробітництва України з Євросоюзом.

6-7 листопада 2013 р. заступник Міністра закордонних справ України – керівник апарату А.В.Олефіров здійснив робочий візит до Іспанії, в ході якого провів політичні консультації з Державним секретарем Іспанії І.Мендесом де Віго, зустріч з іспанськими депутатами, директором і експертами провідного політологічного центру Іспанії «Королівський інститут  Елькано».  

29 листопада 2013 р. у Вільнюсі у рамках третього саміту Східного партнерства відбулась зустріч Президента України В.Ф.Януковича з Главою Уряду Іспанії М.Рахоєм.

23 червня 2014 р. у рамках засідання Ради ЄС у закордонних справах у Люксембурзі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ і співробітництва Іспанії Х.М.Гарсією-Маргальйо.

5 вересня 2014 року у рамках Саміту НАТО у м. Ньюпорт (Уельс) проведено зустріч Президента України П.О.Порошенка з Главою Уряду Іспанії М.Рахоєм.

4 грудня 2014 року в рамках Міністерського засідання ОБСЄ у Базелі відбулася зустріч міністрів закордонних справ України П.А.Клімкіна та Іспанії Х.М.Гарсії-Маргальйо.

11 січня 2015 р. у рамках Маршу єдності у Парижі  Президент України П.О.Порошенко провів зустріч з Главою Уряду Іспанії М.Рахоєм.

10 лютого 2015 року Міністр закордонних справ і співробітництва Іспанії Х.М.Гарсія-Маргальйо здійснив офіційний візит в Україну, під час якого було підписано Угоду між Україною та Королівством Іспанія про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом.

13 березня 2015 р. у Брюсселі проведено зустріч Прем’єр-міністра України А.П.Яценюка з Главою Уряду Іспанії М.Рахоєм.

20 квітня 2015 року під час засідання Ради міністрів ЄС у Люксембурзі відбулася зустріч міністрів закордонних справ України П.А.Клімкіна та Іспанії Х.М.Гарсії-Маргальйо.

17 березня 2016 року в Києві відбулися політичні консультації за участю Заступника Міністра закордонних справ України О.Зеркаль та Державного секретаряу закордонних справах МЗС Іспанії І.Ібаньєса Рубіо.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux